Accesarea unor resurse din campus/prin intermediul rețelei din campus pe perioada pandemiei

1. Studenții care în această perioadă doresc să acceseze serverul linux al studenților (linux.scs.ubbcluj.ro) o pot face prin intermediul numelui www.scs.ubbcluj.ro (sau a adresei sale IP reale: 193.226.40.130), port 8937, protocol SSH, cu aplicații care suportă acest protocol (Putty, WinSCP). Use it wisely!
  2. Cei care din diverse motive au nevoie să navigheze în exterior și să folosească adresă IP de UBB (spre exemplu pentru a accesa diverse baze de date cu jurnale științifice accesibile numai de pe adresele IP ale universității), o pot face redirectand printr-un tunel SSH un port de pe localhost-ul propriu spre serverul proxy din campus (172.30.0.1:8080). Pentru aceasta:
    1. Vă conectați la serverul www.scs.ubbcluj.ro cu putty folosind linia de comandă de mai jos (fie o rulați într-un cmd în directorul unde aveți executabilul putty.exe fie vă puneți directorul unde aveți salvat putty.exe in variabila de mediu PATH):

Linia de mai sus va face ca putty-ul să asculte local pe localhost, port 8080 și tot traficul primit pe acest port va fi trimis (după conectarea și autentificarea la www.scs.ubbcluj.ro:8937) la serverul 172.30.0.1:8080 (serverul proxy din campus).
    2. După conectarea cu succes de la punctul a) vă setați proxy la browser 127.0.0.1, port 8080 (adică putty-ul care așteaptă pe localhost port 8080, care va redirecta tot traficul primit spre 172.30.0.1:8080 după cum am explicat la punctul a).

Daca https://whatismyipaddress.com vă afișează adresa IP 193.0.225.20 înseamnă ca ieșiți în exterior (navigați) cu adresa IP a routerului din campus prin intermediul serverului proxy din campus. Nu uitați să scoateți proxy-ul după ce închideți conexiunea Putty/SSH, altfel nu vă mai merge navigarea pe sistemul propriu.

Pași de mai sus funcționează cu orice client SSH (inclusiv cu clientul SSH linie de comandă) nu doar cu putty. Enjoy!

Darius Bufnea