Workshop – „BringITon!”, 14-15 noiembrie 2014, Iaşi

Facultatea de Informatică a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, alături de Facultatea de Automatică şi Calculatoare a Universității Tehnice „Gheorghe Asachi” din Iaşi, Asociația Română pentru Inteligență Artificială, cu sediul la Facultatea de Automatică și Calculatoare a Universității Politehnica din Bucureşti, și Institutul de Informatică Teoretică din Filiala Iași a Academiei Române organizează în zilele de 14-15 noiembrie 2014, în Sala Paşilor Pierduţi din Palatul Universitar de la Copou, Iaşi, Bd. Carol I, nr. 11, cea de-a treia ediţie a workshopului „BringITon!”, prin care se doreşte stabilirea şi consolidarea de parteneriate între mediul universitar de IT din România, investitori și companii de profil.

Sunt invitaţi să participe studenți, masteranzi, doctoranzi, postdoctoranzi, cu proiecte care pot cointeresa parteneri industriali ori potențiali investitori.

Proiectele selectate de Comitetul de Program vor fi prezentate sub formă de postere și demonstrații interactive în cadrul workshopului și vor fi publicate într-un catalog. Fiecare prezentare din catalog este limitată la 4 pagini (conform unui template ce poate fi găsit pe pagina „BringITon!”). În cadrul workshopului, un Comitet de experți va organiza o nouă selecție, urmând a fi reținute cele considerate a avea cel mai mare potențial de piață. Într-o sesiune cu public, autorii acestor proiecte selectate vor lucra alături de experți pentru dezvoltarea planurilor de afaceri.

Tematici: Biotechnologies, Embedded Systems, Entertainment Software & Computer Graphics, Image and Video Processing, Information Security, Intelligent Agents and Robotics, Intelligent Data Analysis, Natural Language Processing, Networking & Communication, Soft Computing, Software Modeling, Software System Engineering, Software Verification and Analysis, Web and Mobile Technologies.

Date importante:

• 13 octombrie: încărcarea în situl Easychair a rezumatelor proiectelor
  • 27 octombrie: răspunsurile din partea Comitetului de selecție
  • 3 noiembrie: trimiterea prezentărilor proiectelor care vor fi incluse în Catalog
  • 14-15 noiembrie: Desfășurarea workshop-ului “BringITon!”

Informaţii suplimentare se pot găsi pe pagina: http://bringiton.info.uaic.ro/