Trecerea în eternitate a prof. univ. dr. Dumitru Dan Dumitrescu

Cu mare tristeţe şi durere în suflet, anunţăm trecerea prematură la cele veşnice a domnului

Prof. Univ. Dr. Dumitru Dan Dumitrescu,

distins dascăl şi cercetător de mare valoare al facultăţii noastre, cadru didactic titular al Departamentului de Informatică.

Profesorul Dumitrescu şi-a dedicat aproape întreaga activitate Facultăţii de Matematică şi Informatică din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai. Cu excepţia perioadei 1998-2000 când a fost profesor invitat la Universitatea din Pisa, profesorul Dumitrescu a slujit cu devotament şi implicare facultatea noastră.

De asemenea, profesorul Dumitrescu a fost mentor a numeroase generaţii de informaticieni şi matematicieni în domeniul Inteligenţei Artificiale, coordonând cu succes numeroase teze de doctorat pe acest domeniu.

Prin trecerea sa prematură în eternitate, Facultatea de Matematică şi Informatică pierde, din nou, una dintre personalităţile sale de marcă.

Trupul neînsufleţit va fi depus luni 17 octombrie 2016 ora 10:30 la foaierul Casei Universitarilor. Serviciul de gardă va începe în jurul orei 10:45, iar la ora 11:00 reprezentanţi ai universităţii, facultăţii şi departamentului vor omagia activitatea profesorului Dumitru Dan Dumitrescu.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!