Termenele de plată a taxei de şcolarizare pentru anul universitar 2016-2017 şi precizări cu privire la depunerea cererilor de reducere a taxei de şcolarizare

În anul universitar 2016-2017 taxele de şcolarizare la Facultatea de Matematică şi Informatică se vor achita fie integral, fie în patru tranşe egale. Facilitatea de plata în tranşe operează astfel:

• Tranşa I: la confirmarea locului pentru candidaţii declaraţi admişi la concursul de admitere în anul I, respectiv până în data de 15 octombrie 2016 pentru studenţii din ceilalţi ani de studiu;
  • Tranşa II: până la 5 decembrie 2016;
  • Tranşa III: până la 15 martie 2017;
  • Tranşa IV: până la 15 mai 2017.

Cuantumurile taxelor de şcolarizare pentru anul universitar 2016-2017:

1. Specializarea matematică (în limba română şi maghiară): 2.500 RON (tranşa I: 625 RON);
  2. Specializarea matematică informatică (în limba română şi maghiară): 3.000 RON (tranşa I: 750 RON);
  3. Specializarea informatică (în limba română, maghiară, engleză şi germană): 3.600 RON (tranşa I: 900 RON).

Noile cuantumuri ale taxelor de şcolarizare se vor aplica pentru studenţii din anul I de studii (ciclul licenţă, ciclul master), respectiv pentru studenţii care în anul universitar 2016-2017 îşi reiau studiile după întrerupere de studii sau sunt în situaţia de reînmatriculare. Aceeaşi taxă de şcolarizare se achită de către studenţii care se vor transfera între specializările Facultăţii de Matematică şi Informatică, precum şi de cei care solicită mobilităţi definitive între universităţile din consorţiu.

Pentru plata integrală a taxei de şcolarizare până la momentul confirmării locului, studenților anului I li se acordă o reducere de 10%. Această reducere se aplică şi pentru ceilalți ani de studii cu condiția plății integrale a taxei până la data de 15 octombrie 2016 pentru specializările cu frecvență.

Pentru depăşirea scadenţelor se vor percepe penalităţi de 0,04% pentru fiecare zi calendaristică de întârziere.

Se pot acorda reduceri studenților UBB pentru cel de-al doilea program de studiu urmat în paralel/absolvenţilor Facultăţii de Matematică şi Informatică, reduceri conform deciziei Consiliului facultății. Reducerea taxei de şcolarizare se poate acorda unui student în cadrul unui singur program de studii, reducere care se acordă în toate situațiile ca diminuare a ultimei si/sau penultimei tranşe, după caz.

Documentele doveditoare ale calității de student la un alt program de studii în cadrul UBB, sunt depuse în vederea stabilirii reducerilor de taxă, în perioada 5-15 decembrie 2016, odată cu cererea de reducere. Acestea vor conține obligatoriu declarația studentului, pe propria răspundere, că nu este şi nu a mai fost beneficiarul unei alte reduceri similare, concomitent, în cadrul unui alt program de studii în cadrul UBB.

Documentul doveditor al calității de student la un alt program de studii trebuie să fie emis în perioada 5-15 decembrie 2016 şi să conțină mențiunea inexistenței unor debite restante în raport cu UBB.