Tábori beszámoló diákszemmel (Bonchida, 2013. szeptember 8–14.)

2013 szeptemberében első alkalommal vettünk részt az igazán egyedi, újító gondolatokkal teli SimpleX táborban. A téma, amely köré szerveződtek a héten zajló programok, a Van Hiele típusú keretrendszerek alkalmazása a szimbolikus számolásban. Elsőként behatároltuk a Van Hiele szinteket a szimbolikus számolás esetén, ami nem is volt annyira egyszerű, mivel a szintek között olykor egészen szoros kapcsolat volt.

E keretrendszerre épülő tevékenységek megtervezése közben sok hasznos tapasztalatot szereztünk, amely jövőbeni tanári munkánk alappillére lesz. A tapasztalattal rendelkező tanárok irányítása alatt a szintekkel együtt fejlődtek a tanítással kapcsolatos meglátásaink is. Felismertük azt, hogy mennyire fontos tudatosan fejleszteni a képességeket a feladatok célirányos és változatos megválasztásával. Hatékony módszer lehet az osztályban lévő diákok egyénenként történő szintekre való besorolása, valamint ennek megfelelően csoportokba szervezése. Tanárként lényeges, hogy képesek legyünk megérteni a gyermek gondolkodásmódját, és minél érthetőbben, kézzelfoghatóbban megválaszolni kérdéseit. A tanítási folyamat során pedig fontos az előrelátás, mivel a diákoknak az átadott ismeretekre kell majd építkezniük a későbbiekben. A táborban zajló alkotó folyamatok alatt jó volt megélni, hogy a tapasztalati különbségek ellenére ötleteinket és meglátásainkat mindig figyelembe vették.

Megállapításaink után, most érdekesnek találjuk összehasonlítani a táborban figyelembe vett szempontokat a tanügyi rendszerben diákként megtapasztalt jelenségekkel. Például diákként mindegyikünk szembesült azzal, hogy nem igazán voltak figyelembe véve az egyénenkénti szintkülönbségek. Haladni kellett a tananyaggal a diákok igényétől függetlenül. Gyakran történt meg az is, hogy nem sikerült kellőképpen elmélyíteni fogalmakat vagy nem voltak előkészítve az egyes szintekre való átlépések, és ez később az egyetemi évek alatt komoly hátrányt jelentett. Úgy gondoljuk, hogy mindezeknek a problémáknak a megoldását nagyban segítenék a táborban felmerülő újító ötletek és tevékenységek.

Köszönjük a lehetőséget, hogy részt vehettünk a táborban!

Kolozsvár, 2013. szeptember 13.

Dávid Anita, Hadnagy Kinga, Jámbor Tímea