Succes al echipei Facultăţii de Matematică şi Informatică la a 8-a ediţie a South Eastern European Mathematical Olympiad for University Students (SEEMOUS 2014)

SEEMOUS 2014Echipa UBB, formată din studenţi ai Facultăţii de Matematică şi Informatică, a obţinut două medalii de argint, prin studenţii Horea Mureşan (Informatică – linia română) şi Andrei Balaci (Matematică informatică – linia română) şi o medalie de bronz prin studentul Kajanto Sandor (Matematică informatică – linia maghiară).

SEEMOUS 2014 a avut loc la Iaşi între 5-9 martie 2014 în organizarea Societăţii de Matematică Sud-Est Europene, cu sprijinul Universităţii Tehnice Gheorghe Asachi din Iaşi şi a Societăţii de Ştiinţe Matematice din România şi a reunit participanţi reprezentând 27 de universităţi din Europa şi Asia.

Echipa UBB a fost formată din studenţii Andrei Balaci, Liviu Boscu, Kajántó Sándor, Horea Mureşan şi a fost coordonata de conf. dr. Tiberiu Trif (Departamentul de Matematică).

Tuturor calde felicitări!

Horea Muresan SEEMOUS 2014