Studenţii de la Facultatea de Matematică şi Informatică prezenţi la Pro Invent 2016

În perioada 23-25 martie 2016 la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca s-a desfăşurat a 14-a ediţie a Salonului Internaţional al Cercetării, Inovării şi Inventicii Pro Invent.

La această ediție, Facultatea de Matematică și Informatică din cadrul UBB a participat cu două proiecte: robotul Jenny 5 (www.jenny5.org), realizat de către Oltean Mihai, Baciu Iulian, Bica Ioana, Bonţe Aurelian, Iliesi Daniel, Lonhard Cristian, Lungana Niculescu Alexandru Mihai, Marian Cristian, Mureșan Horea, Riștei Andra, Sorban Timea şi Tiperciuc Corvin în cadrul cursului de Roboti Inteligenți şi telefonul care se auto-repară, realizat de către Mureşan Horea.

Proiectele realizate de către cadrele și studenții facultății noastre nu au trecut neobservate de către media, fiind prezentate în cadrul emisiunilor difuzate de TVR1 și Digi24.

Jenny 5 Proinvent 2016 #1Jenny 5 Proinvent 2016 #2Jenny 5 Proinvent 2016 #3Self Repair Phone #1Self Repair Phone #2