Startup your idea! From knowledge to business: how to build products from research

Data: 26 iunie 2017, orele 16, Aula Magna, UBB

Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, în parteneriat cu Spherik Accelerator, vă invită la un eveniment dialog despre drumul de la stadiul de idee sau rezultat al cercetării către a crea un produs şi a deveni antreprenor şi despre oportunităţile oferite de un accelerator antreprenorilor care doresc să îşi dezvolte într-un timp scurt o afacere în zona Tech.

Invitaţia se adresează tuturor cadrelor didactice/cercetătorilor şi studenţilor UBB interesaţi.

Agenda

1. Cuvânt de deschidere: Prof. univ. dr. Daniel David, Prorectorul UBB pentru cercetare, competitivitate-excelenţă şi publicaţii ştiinţifice.
  2. Inovarea la UBB – Gabriela Crişan, Şeful Oficiului de Management şi Transfer Tehnologic şi Cognitiv din UBB (OMTTC-UBB).
  3. Spherik şi oportunităţile oferite de un accelerator antreprenorilor care doresc să işi dezvolte o afacere în zona Tech – Roxana Rugină, coordonator Spherik Accelerator.
  4. Cum să gândeşti ca antreprenor – Cezar Grigore, mentor Spherik Accelerator, YCombinator alumnus, entrepreneur.
  5. Discuţii – Chestionar.

Context

UBB valorizează toate cele trei componente ale cunoaşterii: (1) cercetarea (generarea de cunoaştere); (2) predarea/învăţarea (diseminarea cunoaşterii) şi (3) serviciile către mediul socio-economic/comunitate (utilizarea cunoaşterii). Într-un model humboldtian, cercetarea fundamentează însă toate componentele academice ale unei universităţi. Astfel, predarea/învăţarea nu diseminează doar cunoaştere – după modelul învăţământului preuniversitar -, ci diseminează cunoașterea împreună cu modalitatea ei de generare (învăţare prin cercetare; predare/învăţare activă) echipând astfel studenții nu doar cu cunoştinţe, ci şi cu modalităţi de a genera ei înşişi noi cunoştinţe. Serviciile către mediul socio-economic/societate nu sunt doar o replică a celor oferite de diverse companii de pe piaţă, ci sunt înalt inovative (bazate pe transfer de cunoaştere) şi/sau cu un standard de calitate maximal.

În ceea ce priveşte relaţia cu mediul socio-economic/comunitate, UBB este membru fondator al acceleratorului Spherik, urmărind încurajarea cadrelor didactice/de cercetare şi studenţii UBB să-şi transfere expertiza academică şi ideile inovative în servicii către mediul socio-economic-comunitate, prin dezvoltarea de afaceri (ex. prin Start-upuri, Spin-offuri, etc.).

Pentru organizarea în condiții optime a evenimentului vă rugăm să completați formularul de înregistrare prin accesarea linkului de mai jos: