Start Centrului de performanţă în Informatică, susţinut de Fundaţia eMAG prin programul „Hai la Olimpiadă!”

Hai la olimpiada!

Centrul de pregătire de performanţă în informatică susţinut de Fundaţia EMAG prin programul ”Hai la Olimpiada” își va relua activitatea in acest an şcolar. Centrul va fi coordonat de către Departamentul de Informatică, Facultatea de Matematică si Informatica, Universitatea Babeș-Bolyai, în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Cluj.

Se vor organiza cursuri în zilele de vineri şi sâmbătă la sediul departamentului şi vor fi implicaţi profesori de liceu, studenţi şi cadre didactice universitare cu rezultate şi experiență în pregătirea tinerilor capabili de performanţă.

Cursurile vor fi organizate pe grupe astfel:

• gimnaziu – nivel începători (se adresează în principal claselor a V-a şi a VI-a);
  • gimnaziu – nivel avansați  (se adresează în principal claselor a VII-a şi a VIII-a);
  • liceu – nivel începători (se adresează în principal claselor a IX-a);
  • liceu – nivel mediu (se adresează în principal claselor a X-a);
  • liceu – nivel avansați (se adresează in principal claselor a XI-a şi a XII-a).

Sunt invitaţi să participe toți elevii interesați. Ședințele de pregătire vor începe în 30 septembrie 2017, ora 10.00, la sediul Departamentului de Informatică, clădirea Facultăţii de Ştiinţe Economice şi Gestiunea Afacerilor, str. Teodor Mihali, nr. 58-60, etaj 3. Elevii de clasa a V-a si a IX-a vor participa la un test de selecție în data de 22 septembrie 2017 ce se va desfășura după cum urmează:

• clasa a 5-a: vineri, 22 septembrie, ora 17.00, sala 310, clădirea FSEGA;
  • clasa a 9-a: vineri, 22 septembrie, ora 16.00, sala 335, clădirea FSEGA.

Rugăm elevii să fie prezenți cu 30 minute înainte de ora începerii testării.

Informații legate de orar și anunțurile vor fi postate la adresa www.cs.ubbcluj.ro, secțiunea „Hai la Olimpiadă!”. Persoana de contact: conf. dr. Simona Motogna, e-mail: motogna@cs.ubbcluj.ro

Elevii care doresc să participe la selecţie sunt rugați sa se înscrie până la data de 20.09.2017, completând formularele de la adresa:

și de la adresa:

fundatia eMAG