SMT, echipa Facultăţii de Matematică şi Informatică s-a calificat în finala mondială Imagine Cup 2014

SMT Imagine Cup 2014

În această vară Facultatea noastră a avut două echipe ce au reprezentat România la faza regională (pe Europa Centrală si de Est) a celei mai importante competiţii de software dedicată studenţilor şi elevilor: Microsoft Imagine Cup. Acestea au fost Team Scripters (Horia Ardelan, Cristina Dochitoiu şi Alexandru Marinescu, mentor Simona Motogna) şi Smile Technology (SMT) (Bogdan Pop, Rareş Urdea şi Bogdan Mursa, mentor Dan Suciu).

Săptămâna trecută au fost făcute publice rezultatele jurizării fazei regionale, în urma căreia echipa SMT s-a calificat mai departe în finala mondială!

Soluţia propusă de SMT se numeşte Smilestone şi reprezintă o aplicaţie de recuperare a vorbirii pentru persoanele care au suferit un atac cerebral sau leziuni la nivel cranian. Recuperarea în aceste cazuri este foarte anevoioasă şi de lungă durată, iar Smilestone îşi propune să eficientizeze acest proces prin intermediul unor exerciţii sau jocuri ce captează mişcările principalilor muşchi ai feţei precum şi ale limbii folosind dispozitivul Microsoft Kinect. Astfel medicul implicat în procesul de recuperarea va avea posibilitatea să lucreze cu mai mulţi pacienţi decât până acum şi va avea la dispoziţie rapoarte statistice care vor releva cu mai multă acurateţe evoluţia recuperării, corectitudinea efectuării mişcărilor precum şi tipul de exerciţii pe care trebuie insistat mai mult. În plus, precizia de detectare a mişcărilor limbii face din Smileston un instrument non-intruziv foarte eficient de interacţiune cu calculatorul pentru persoanele ce suferă de paralizie totală.

În acest an, finala mondială a Imagine Cup se va desfăşura la Seattle în perioada 29 iulie – 2 august iar participanţii vor avea ocazia să îi întâlnească pe Bill Gates, co-fondator Microsoft, şi pe Satya Nadella, noul CEO al Microsoft, acesta din urmă făcând parte şi din juriul de evaluare a proiectelor aflate în competiţie.

Să le urăm mult succes!

(foto Adrian.Holerga.com)