Săptămână Şcoala Altfel 2015 la Observatorul Astronomic UBB

Intervalul calendaristic 06.04-11.04.2015 coincide cu săptămâna dedicată „Şcolii altfel”. Observatorul astronomic al Universităţii Babeş-Bolyai este şi el implicat în această activitate prin numeroase acţiuni de popularizare a astronomiei în rândul copiilor şi tinerilor din diferite forme de învăţământ preuniversitar.

În acest an, peste 500 de elevi însoţiţi de cadre didactice s-au programat pentru a vizita observatorul, unde vor avea parte de o prima activitate teoretică introductivă printr-un program de tip planetariu, urmată şi de o activitate practică observațională în cupolă la instrumente. Aici, vor putea observa diferite corpuri de pe bolta cerească: pe parcursul zilei, Soarele şi planeta Venus, iar seara: planetele Venus, Marte şi Jupiter, stele de prima mărime precum Sirius şi Betelgeuse, roiurile stelare ale Pleiadelor respectiv Praesepe, Nebuloasa difuză din Orion, şi nu în ultimul rând Luna.

Liviu MIRCEA
Observatorul Astronomic al UBB