Programul Euro 200 pentru anul 2014

Vă informăm că Programul „Euro 200” pentru stimularea achiziţionării de calculatoare adresat elevilor şi studenţilor până în 26 de ani se desfăşoară şi în acest an.

Având în vedere H.G. nr. 1294/2004 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea Legii 269/2004 privind acordarea unui ajutor financiar în vederea stimulării achiziţionării de calculatoare, respectiv adresa MECTS nr. 7.647/2.04.2014, actele necesare în dosarul pentru obţinerea ajutorului financiar „Euro 200” sunt:

1. cerere tip (Anexa 2 la Normele metodologice);
  2. actul de identitate al studentului care aplică (original şi copie);
  3. certificate de naştere şi/sau actele de identitate ale membrilor familiei (original şi copie);
  4. adeverinţe de elev/student ale fraţilor;
  5. actele doveditoare, în original, privind veniturile brute cu caracter permanent realizate de către membrii familiei în luna precedentă depunerii cererii (în original);
  6. declaraţie pe propria răspundere cum că venitul brut lunar pe membru de familie se încadrează în baremul prevăzut prin lege (sub 150 Lei) şi că familia dispune de diferenţa de bani pentru achiziţionarea calculatorului (se va semna la depunere);
  7. adeverinţă eliberată de către facultate din care să rezulte că studentul a promovat cu minimum 50 de credite în anul universitar anterior depunerii cererii (cu excepţia studenţilor din anul I), respectiv adeverinţă din care să rezulte calitatea de student (pentru studenţii din anul I);
  8. declaraţii privind bunurile mobile sau imobile ale familiei (formular tip la nivel de universitate).

MENŢIUNE: Universitatea Babeş-Bolyai îşi rezervă dreptul de a cere solicitanţilor o declaraţie pe propria răspundere cum că membrii familiei nu lucrează în străinătate (se va semna la depunere).

Studenţii se vor prezenta cu dosarul complet la Rectorat, la d-na Mihaela Ilişiu, secretar responsabil cu problemele sociale studenţeşti, până la data de 21 aprilie 2014 (luni‑vineri, 9:00 – 12:00). Nu vor fi acceptate dosare incomplete.

Anexe:

1. Cerere tip conform anexei nr. 2 la H.G. 1294/2004 privind aprobarea normelor metodologice de aplicarea legii 269/2004, cu modificările şi completările ulterioare (2 pagini)
  2. Formular tip de declaraţie privind bunurile mobile şi imobile (2 pagini)