Programul de accelerare pentru startup-uri – Spherik Accelerator – se lanseaza la 1 octombrie in Cluj-Napoca

SpherikAsociatia Spherik lanseaza in aceasta toamna prima editie a programului de accelerare pentru startup-uri. Un parteneriat public-privat intre Banca Transilvania, Liberty Technology Park si doua dintre cele mai importante universitati din Romania, Universitatea Babeş-Bolyai si Universitatea Tehnica Cluj-Napoca, Spherik Accelerator se adreseaza echipelor de antreprenori aflate in etapa de concepere a unei idei de business.

Spherik Accelerator este un program cu o metodologie proprie, dedicat startup-urilor din Romania. Dezvoltat in Cluj-Napoca, programul cuprinde sesiuni de mentorat sustinute de antreprenori cu experienta internationala.

Prima editie Spherik Accelerator debuteaza cu EMPRETEC -workshop intensiv creat de Natiunile Unite pentru a sustine initiativa locala. Pe parcursul celor 10 zile in EMPRETEC sunt testate si validate competentele antreprenoriale ale participantilor acceptati in program.

Spherik Accelerator continua cu 4 luni in care profesionisti reputati vor ajuta echipele sa-si dezvolte propriile startup-uri. Subiectele abordate vizeaza aspecte legate de Product Management, Product Lyfecycle, Business Model Canvas sau Pitching. In plus, startup-urile beneficiaza de suport pentru a se constitui juridic. Echipele selectate in program vor primi spatii individuale la Liberty Technology Park, intr-un mediu care favorizeaza comunicarea si interactiunea startup-urilor cu business-uri deja consacrate.

Inscrierile in program incep cu data de 1 octombrie 2014, prima editie Spherik Accelerator urmand sa inceapa in luna noiembrie.

Universitatea Babeş-Bolyai Cluj-Napoca crede in spiritul antreprenorial romanesc si sustine demersul Spherik Acceleratorde a dezvolta startup-uri inovatoare in Romania.

Despre Asociatia Spherik

Asociatia Spherik isi propune sa consolideze noua industrie a startup-urilor din Romania, prin activitati care sustin initiativa locala si dezvoltarea de proiecte tehnologice inovatoare.

Spherik Accelerator este un program antreprenorial intensiv, care sprijina startup-urile din tehnologie sa lanseze business-uri sustenabile. Prima editie a programului de accelerare se va desfasura in perioada noiembrie 2014 – martie 2015 in Cluj-Napoca.

Programul Spherik Student se adreseaza studentilor clujeni inscrisi in competitii internationale. Echipa Smilestone, care a participat in prima editie a programului Spherik Student, a reprezentat Romania la finala Microsoft Imagine Cup din Seattle, SUA.

In 2014 Spherik a coordonat prima editie Innovation Labs in Cluj – cinci dintre echipe fiind selectate sa-si prezinte ideile la finala Demo Day de la Bucuresti.