Profesorul Ioan Purdea la 80 de ani

Miercuri 24 ianuarie 2018, prof. dr. Ioan Purdea – profesor emerit al facultății noastre împlinește frumoasa vârsta de 80 de ani. Prin activitatea sa didactică și științifică profesorul Purdea si-a pus amprenta (de seriozitate, competenta si verticalitate) pe activitatea catedrei de Algebra din facultatea noastra, al carei sef a fost pentru foarte multi ani. Daca astazi grupul de cercetare pe Algebra este unul dintre cele mai performante din facultate, un rol cu totul deosebit revine, fara indoiala, profesorului Ioan Purdea.

Cu vorba sa domoala dar apasata, profesorul Purdea a fost si ramane un exemplu de viata dedicata Matematicii si Scolii. La moment aniversar, conducerea facultatii si toti colegii sai îi urează
un cald si sincer

La Mulți Ani!