Prof. dr. Victor Nistor, Universite de Lorraine, Metz-Nancy: Problema Dirichlet pe domenii poliedrale

În data de luni, 9 iulie 2018, de la ora 12.00, în amfiteatrul D.V. Ionescu din clădirea centrală a Universității Babeș-Bolyai va avea loc conferința invitată cu titlul:

Problema Dirichlet pe domenii poliedrale

susținută de către prof. dr. Victor Nistor, Universite de Lorraine, Metz-Nancy.

Rezumat: Este bine cunoscut rezultatul care dă existența și regularitatea soluțiilor problemei Dirichlet pe domenii mărginite cu bord regulat. Problema Dirichlet este asociată operatorului Laplace D, definit ca suma tuturor derivatelor de ordinul doi în raport cu fiecare din variabile. Acest operator apare în multe probleme care au originea în fizică. Pe domenii poliedrale, rezultatele clasice nu mai sunt valabile. În prezentarea mea voi explica problemele care apar și cum se schimbă rezultatele clasice pe domenii poliedrale. Rezultatele prezentate sunt bazate pe articole în colaborare cu Bernd Ammann, Constantin Bacuta, Anna Mazzucato și Ludmil Zikatanov.