Premiul I pentru studenţii facultăţii la hackathonul Code for Good organizat de JP Morgan la Londra

Anamaria Cotîrlea şi Adrian Mateoaea (sus, stânga) la hackathonul Code for Good organizat de JP Morgan la Londra, decembrie 2015

În perioada 4-5 decembrie 2015, compania JP Morgan a organizat la Londra un hackathon adresat studenților europeni. Hackathonul a durat 24 de ore, timp în care cele 22 de echipe a câte 6 studenți au implementat soluții software pentru o serie de probleme semnalate de către 4 organizații non-profit din Marea Britanie.

Participarea la acest eveniment s-a făcut pe baza unei selecții iar participanţii la competiție au avut oportunitatea de a lucra cot la cot cu experți din industrie pentru a maximiza impactul organizațiilor non-profit.

Studenții Facultăţii de Matematică și Informatică, Adrian Mateoaea și Anamaria Cotîrlea (specializarea Informatică română, anul III), au câștigat premiul I al hackathonului, impresionând juriul printr-o aplicație mobilă și o aplicație web care asistă organizația non-profit AgeUK în gestiunea voluntarilor precum și în colectarea feedbackului, asigurând anonimitatea și siguranța participanților.

Ca urmare a rezultatelor lor, cei doi vor avea oportunitatea de a continua dezvoltarea aplicației în cadrul organizației AgeUK.

Felicitări studenților noștri!