Premiul EuroInvent primit de studenți chimiști şi informaticieni din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai la Salonul Internaţional al Cercetării, Inovării şi Inventicii PRO INVENT

Recent, studenţii chimiști şi informaticieni din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai au fost recompensaţi cu premiul EuroInvent la Salonul Internaţional al Cercetării, Inovării şi Inventicii PRO INVENT desfăşurat în perioada 22-24 martie.

Performanţa studenţilor noştri nu a trecut neobservată de către presă, Ziarul Făclia, precum şi NCN acordând ample spaţii evenimentului.

„Distincţiile au fost acordate pentru inovaţia privind „Monitorizarea la distanţă, în timp real, a pH-ului şi temperaturii proceselor chimice prin intermediul unei aplicaţii informatice care rulează pe diverse dispozitive (PC, tabletă, telefon smart)”, prezentată de studenţii chimişti Petruţ Henrietta, Szabó Róbert, Rigó Melinda şi studenţii informaticieni Kelemen István, Mátyás Róbert, Kovács Zoltán, Váradi Péter, Vincze Dávid, Zsebe Ákos, coordonaţi de conf. dr. ing. Barabás Réka. Proiectul s-a bucurat de sprijinul de specialitate oferit de dr. ing. Barabás László (lector asociat la UBB şi solution architect manager la firma Accenture) şi de sprijinul financiar oferit de firma Codespring SRL.”

(Material preluat din ediţia online a Ziarului Făclia)

Chimiști ajutați de informaticieni

Posted by NCN TV Cluj on Wednesday, March 29, 2017