Precizări importante la începutul anului universitar 2020-2021 pentru studenții facultății

1. Deschiderea festivă a anului universitar 2020-2021 la Facultatea de Matematică și Informatică va avea loc on-line luni, 28.09.2020, începând cu ora 13:00 și va fi transmisă pe Internet la o adresa disponibil aici. La deschiderea festivă sunt rugați să participe toți studenții anului I nivel licență, indiferent de specializare și limba de predare.
  2. Studenţii anului I, II, III nivel licenţă și anului I, II nivel master: Conform aprobării Senatului din data de 21 septembrie 2020 contractele de studiu cu disciplinele cuprinse în planul de învăţământ pentru anul universitar 2020/2021 se completează în aplicaţia AcademicInfo. Contractele se exporta/listează și se semnează (de mână sau electronic). In perioada 24 septembrie – 1 octombrie 2020 studenții vor putea încărca pe platforma AcademicInfo contractele de studii semnate și scanate. Contractele originale vor fi aduse la secretariatul facultății în momentul în care studentul începe activitatea didactică față în față.
  3. Pentru studenţii anului I carnetele de student şi legitimaţiile reducere transport se vor elibera în momentul în care studentul începe activitatea didactică faţă în faţă, moment în care aduce 2 poze mărimea ¾. Studentii anului II si III nivel licenta si anului II master in caz de forta majora se pot prezenta cu planificare prealabila prin e-mail la secretara specializarii pentru vizarea carnetului si a legitimatiei reducere transport.
  4. Studenţii anului I care sunt înmatriculaţi pe locuri cu taxă nu trebuie sa se deplaseze la facultate cu niciun document pentru completarea  dosarului. Acestia vor prezenta toate documente în original în momentul în care studentul începe activitatea didactică faţă în faţă.
  5. Precizări legate de plata taxei de şcolarizare: Plățile se vor putea face online în aplicaţia Academic Info începând cu data de 6 octombrie 2020. Studenţii care se află în situaţia în care au achitat prima rată a taxei de şcolarizare pentru specializarea matematica/matematica informatică, iar în urma glisărilor au trecut la specializarea informatică, vor achita diferenţa în perioada 6 octombrie 2020 – 15 octombrie 2020. După această data se vor percepe penalizări.
  6. Precizări legate de reducerea taxei de şcolarizare
  7. Pentru toţi studenţii Facultăţii de Matematică şi Informatică, începând cu data de 28 septembrie 2020 se vor elibera adeverinţe de student. Modalitatea de obţinere a adeverinţei de student este următoarea: Studentul completează toate datele personale şi scopul solicitării eliberării adeverinţei la adresa: https://forms.gle/wz5mbqCj3M2rR5iz6, după care personalul secretarial va emite adeverinţa care se trimite scanată la adresa de email indicată de student. În situaţia în care, un student are nevoie de mai multe adeverinţe, se va completa formularul de mai multe ori.
  8. Precizări legate de acordarea burselor de performanţă, merit, ajutor social şi pe caz medical;
  9. Orarul pentru desfăşurarea activităţilor didactice on-line se afişează în data de 27 septembrie 2020, orele 18,00. Activitățile didactice pentru toți anii de studiu, nivel licență și master din acest semestru al anului universitar 2020/2021, vor începe marți, 29 septembrie 2020.
  10. Datele de acces pentru Microsoft Teams sunt disponibile în aplicația AcademicInfo.
  11. Structura anului universitar 2020/2021
  12. Grupele pentru anul I sunt formate in ordine strict alfabetică, neacceptându-se modificări în componența acestora.