Olimpicii clujeni din loturile internaţionale de matematică şi informatică pregătiţi la facultatea noastră în cadrul programului Hai la olimpiadă!

Centrele de Excelenţă de Matematică şi Informatică organizate la Facultatea de Matematică şi Informatică din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Cluj şi cu sprijinul Fundaţiei eMAG (prin programul „Hai la Olimpiadă!”) şi al BCR au dat primele rezultate: trei olimpici clujeni au ajuns în loturile internaționale de matematică și informatică.

Această performanţă a fost marcată de o întâlnire între cei implicați şi elevii centrelor desfăşurată în data de 21 aprilie 2015 în amfiteatrul Tiberiu Popoviciu de la facultatea noastră. Evenimentul şi performanţa olimpicilor nu au putut trece neobservate de către presă, CityNews, Monitorul de Cluj şi Radio Cluj alocând spaţii în acest sens.

Reuşita din acest an îndeamnă toţi partenerii la continuarea proiectului.

Hai la Olimpiada! Hai şi tu la UBB!

foto: Monitorul de Cluj