Mini-curs in Optimizare neneteda, sustinut de Dr. Robert Csetnek (Universitatea din Viena si Advanced Fellowship la Institutul STAR-UBB) intre 10-26 octombrie 2017

(programul exact al intalnirilor va fi anuntat ulterior)

Probleme de optimizare neneteda: teorie, algoritmi si aplicatii

Abstract: Scopul acestui curs este de a introduce elementele si technicile esentiale de analiza variationala necesare pentru a aborda probleme de optimizare neneteda si incluziuni descrise de operatori monotoni. Principalele aspecte ce vor fi prezentate sunt: elemente de analiza convexa, teoria dualitatii pentru probleme de optimizare convexa, conditii de optimalitate si regularitate, operatori monotoni, operatorul proximal/rezolvent.

Vor fi prezentate metodele principale pentru a aborda probleme de optimizare neneteda/incluziuni monotone: forward-backward (proximal-gradient), Douglas-Rachford, forward-backward-forward
(proximal-gradient-proximal).

Algoritmii investigati gasesc aplicare in: prelucrare de imagini, clasificare de imagini/obiecte, problema locatiei, clustering, comunicare in retele, etc.

Cuvinte cheie: analiza convexa, calcul subdiferential, operatori monotoni, proximal/splitting methods