Medalii de aur şi de bronz pentru studenţii Facultăţii de Matematică şi Informatică la Olimpiada Sud-Est Europeană de Matematică pentru Studenţi

La a unsprezecea ediţie a Olimpiadei Sud-Est Europene de Matematică pentru studenţi, desfăşurată între 28 februarie şi 5 martie 2017 în Ohrid, Macedonia, studenţii facultăţii noastre au obţinut rezultate foarte bune, clasându-se pe podiumul competiţiei la care au participat 84 de concurenţi.

Astfel, studentul Moldovan Bogdan (matematică, anul 2) a obţinut o medalie de aur cu punctajul maxim (40 de puncte), iar studentul Orzan Alexandru (matematică, anul 2) o medalie de bronz cu 23 de puncte, rezultat de asemenea deosebit de valoros în condiţiile în care ultima medalie de argint s-a acordat pentru 24 de puncte.

Sincere felicitări studenţilor noştri!