László Balázs beszámolója a budapesti Nemzeti Kiberversenyről

2018. november 6-án zajlott Budapesten a Nemzeti Kiberverseny, amelyen a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Matematika és Informatika Karáról László Balázs I. éves magiszteri hallgatónk is részt vett a Code [Fx] csapat tagjaként (felkészítő tanár: dr. Vajda Tamás egyetemi adjunktus, Sapientia EMTE). Az alábbiakban a versenyről készült beszámolóját tesszük közzé.

A Nemzeti Kiberverseny egy megmérettetés minden olyan kihívásokat szerető fiatalnak, aki nemcsak a számítógép előtt szeretné megtapasztalni, hogy milyen megvédeni az országot a kibertámadásoktól, de szeret együttműködni a más szakirányban tevékenykedő kollégákkal, és kész felvállalni, mérlegelni a támadás utáni döntéseket kicsiben vagy nagyban.

A szervezők szavai: „Egy pillanatra képzeld el, hogy egyes informatikai rendszerek leállása olyan események láncolatát indítja el, aminek következtében súlyos katasztrófa fenyeget. A jelenlevőket másodpercek választják el attól, hogy a médiához is eljusson a hír, és kitörjön a pánik. Válsághelyzet van. Egy különböző szakértőkből álló, egyesített tanácsadó csapatra van szükség, akik képesek megoldást találni a kialakult rendkívül súlyos helyzetre, a lehető leggyorsabban! Csörög a telefonod…”

Feladatunk volt mérlegelni több különböző cikket, információs anyagot, kinyerni igazságtartalmukat, és ezek alapján olyan intézkedési csomagokat összeállítani, amelyek segítik a helyzet stabilizálódását a támadások után. A fő támadás a kelet-európai vízhálózat felé irányult, a meteorológiai hálózat, kémiai és vegyi üzemek, valamint az EFAS rendszereinek meghekkelésével és tévinformáció terjesztésével történt. Ezekről kaptunk információkat újságcikkek és hivatalos jelentések formájában, és úgy kellet feldolgoznunk őket, hogy kitérjünk mind a belföldön megteendő, mind az Európai Unió, a NATO és egyéb globális szereplők irányába megtett lépéseinkre.

A verseny élő fordulója azzal kezdődött, hogy egy zsűri (feltételesen különböző magas rangú politikai döntéshozókból, miniszterekből, titkosszolgálati vezetőkből és a privát szektor képviselőiből álló csoport) előtt prezentáltuk körülbelül 10 percben, hogy milyen alternatívákra jutottunk, és mit javasolunk elsődlegesen. Ezt követően ők kérdeztek ugyancsak 10 percben, hogy fejtsük ki gondolatainkat bizonyos döntéseinkről. A prezentáció első 10 percben tartott részét bármelyik csapat meghallgathatta, míg a következő 10 percet csak az előadócsapat és a zsűri hallgathatta végig.

Mindezek mellet lehetőség volt networkingra különböző magyarországi kiberbiztonsági szakemberekkel, jelen volt a Magyar Nemzeti Kibervédelemi Intézet (GOVCERT-HUNGARY), a T-Systems CTRL (Cyber Threat Resilience Team), az ISACA Budapest és több más kibervédelemi szervezet, cég képviselője, munkatársa. Mindezek után a nyolcból a legjobb négy csapatnak lehetősége volt egy újabb fordulóban bizonyítani gálaszerűen, amit a többi csapat teljes egészében végighallgathatott. Ezt követte a díjazás, majd lehetőség volt beszélgetni, ismerkedni, kérdezni.

A Nemzeti Kiberverseny Facebook-oldala és további fényképek

László Balázs, I. éves magiszteri hallgató,
Vállalati szoftvertervezés és fejlesztés