Kiállítással egybekötött tehetségdélután a csíkszeredai Sapientián

2014. június 11-én, Csíkszeredában a Sapientia EMTE és a SimpleX Egyesület szervezésében matematikai tehetségdélután zajlott. A rendezvény néhány mozzanata szervesen kötődött a BabeşBolyai Tudományegyetem által koordinált MASCIL-projekthez (Mathematics and Science for Life), amelynek keretén belül olyan kísérleti tevékenységeket tartunk, ahol a diákoknak valamilyen reális élethelyzetben vagyegy adott szakmához kötődő munkahelyi viszonyok között felmerülő problémákat kell megoldaniuk. Ehhez kötődően Zsombori Gabriella (a Sapientia EMTE oktatója) és Csata Lili (a Nagy István Művészeti Líceum matematikatanára) a félév során több kíváncsiságvezérelt tevékenységet vitelezett ki, amelyben a diákok ördöglakatokat készítettek, illetve átdarabolási problémaként szembesültek a Pitagorasz-tétellel.

A tevékenységeken gyártott ördöglakatokból, illetve poszterekből készült kiállítás megtekintése volt a tehetségdélután egyik fontos mozzanata. A délután egyik tevékenysége a hídépítés volt, ahol szülők és diákok azt a feladatot kapták, hogy 1 méter, illetve fél méter hosszú deszkadarabokból mindenféle ragasztás, kötés vagy szegelés nélkül építsenek egy olyan hidat, amely a saját súlya mellett megtart még valami egyebet is (pl. egy kisgyereket). Egy kis próbálkozás után a résztvevőknek sikerült több különböző illesztési technikát is felfedezniük és sikerült a kitűzött feladatot megoldaniuk. A matematika természetesen ezután kezdődött volna, ahol anyagszükségletet, optimalitást, teherbírást, geometriai szerkezetet meg egyebeket lehetett volna kiszámolni, de ez már nem képezte a tevékenység célját.

A rendezvény külön érdekessége a székelyudvarhelyi Dorsonczky József által fejlesztett SixMaKING társasjáték bemutatója volt, amelyet egy bajnoksággal is összekötöttek, így a résztvevők benevezhettek ebbe. Ennek a játéknak egy érdekes tulajdonsága, hogy a végjáték során a játék fája lényegesen egyszerűbbé válik, mint sok más játék esetében (pl. sakk), és így kifejezetten alkalmas didaktikai célokra (a gondolatmenet-építés Van Hiele típusú szintrendszerében elősegíti a szintek közötti átmenetet). A MASCIL-projekt keretén belül a következő tanévben a didaktika tantárgyak néhány tevékenysége épp ehhez a játékhoz fog kapcsolódni.

A rendezvény részletesebb bemutatása megtalálható a SimpleX Egyesület honlapján, az eseményről készült fotók pedig az Egyesület Facebook-oldalán.

dr. András Szilárd egyetemi docens
a SimpleX Egyesület elnöke, a MASCIL projekt romániai koordinátora

emte-mascil5emte-mascil4emte-mascil6emte-mascil7emte-mascil1emte-mascil3