Informaţii utile pentru studenţii anului I

Important pentru studenţii anului I, nivel licenţă

Harta locaţiilor în care se desfăşoară activităţi didactice la Facultatea de Matematică şi Informatică

Orarul activităţilor didactice pentru semestrul I al anului universitar 2014/2015 va fi afişat în weekend-ul 26-28 septembrie 2014 pe pagina web a Facultăţii de Matematică şi Informatică. Împreună cu orarul va fi afişată şi o legendă a sălilor unde au loc activităţi didactice în locaţiile de mai jos.

Programul secretariatului pentru studenţi

În perioada normală de lucru, între octombrie 2014 şi iulie 2015, programul secretariatului pentru studenţi este de luni până vineri între orele 9:00-12:00, pe specializări, după cum urmează:

Specializarea Linia/limba Programul Secretara
Matematică Română Luni Gafia COLDEA
coldeacs.ubbcluj.ro
Matematică informatică Română
Ingineria informaţiei Română
Masterat Română
Informatică Germană
Informatică Engleză Marţi Elvira BAL
balcs.ubbcluj.ro
Toate specializările Maghiară Miercuri Elisabeta GIURGIU
erzsebetcs.ubbcluj.ro
Masterat Maghiară
Engleză
Informatică Română Joi Simona GHERMAN
simonagmath.ubbcluj.ro
Toate specializarile Vineri Alternativ

Programul casieriei este de luni până vineri între orele 10:00-12:00.

Legături utile

Academic Info UBB este portalul ce vă oferă posibilitatea de a urmări traiectoria şcolară, consulta notele şi de a completa şi de a evalua on-line cursurile din programele de studiu.

Webmail pentru studenţii facultăţii – permite accesul la conturile de e-mail oficiale oferite de facultate studenţilor. Studenţii sunt rugaţi şi încurajaţi să consulte frecvent căsuţele de e-mail oficiale oferite de facultate întrucât pe aceste adrese se primesc periodic diferite anunţuri legate de mobilităţi internaţionale, burse, cămine, programe de tabere studenţeşti precum şi oferte de internship-uri şi de muncă din partea firmelor partenere. De asemenea, studenţi sunt rugaţi să contacteze cadrele didactice de pe adresele de e-mail oficiale oferite de facultate. Pentru noul an universitar numele de utilizator şi parolele aferente acestor adrese vor fi disponibile începând cu a doua săptămână de şcoală.

Microsoft Dreamspark for Academic Institutions oferă studenţilor posibilitatea descărcării gratis şi folosirii legale în scop personal a unor diferite pachete software (sisteme de operare Windows, instrumente de dezvoltare, etc) oferite de Microsoft. Conturile pentru platforma Dreamspark vor fi disponibile în primele săptămâni de şcoală (odată cu activarea adreselor de e-mail oficiale oferite de facultate).

Biblioteca Centrală Universitară „Lucian Blaga” şi Biblioteca Facultăţii de Matematică şi Informatică stau la dispoziţia studenţilor cu toate materialele necesare studiului – peste 80.000 de titluri de specialitate. Contact: Clădirea Mathematicum, str. Ploieşti, nr. 23-25, Cluj-Napoca, bcu.math@ubbcluj.ro.

Organizaţia Studenţilor de la Facultatea de Matematică şi Informatică: Societatea Hermes. Înscrieri şi informaţii: recrutari.hermes@yahoo.com.