IN MEMORIAM – Prof. univ. dr. emerit Titus Petrila (1943-2023)

Am aflat cu mare tristeţe că în ziua de 25 aprilie 2023, prof. univ. dr. emerit Titus Petrila a trecut în eternitate, cu discreţia ce l-a caracterizat. În 2 iunie ar fi implinit 80 de ani. Era în plină putere, dar a fost răpus de boala COVID-19.

Cea mai mare parte a activității științifice și didactice a avut loc la Universitatea Babeș-Bolyai contribuind la formarea a zeci de generații de matematicieni, inclusiv prin finalizarea a 6 teze de doctorat. A devenit asistent universitar în 1965, lector în 1972, conferențiar în 1990, profesor în 1993 și profesor emerit în 2008. Este autorul a numeroase cărți și articole. Ca urmare a prestigiului câștigat, a avut poziții de visiting professor la mai multe universități din străinătatate și a coordonat echipe de cercetare în domeniul dinamicii fluidelor. Detalii asupra prodigioasei sale activități se găsesc în acest CV.

Cei ce l-au cunoscut, studenți și colegi, îi vor păstra o vie amintire.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!