IBM Research Grants: Great Minds 2015

Recent a fost anuntaţă deschiderea programului Great Minds 2015 destinat acordării de stagii de internship de cercetare în Laboratoarele de Cercetare IBM din Zurich şi Dublin studenţilor cei mai buni, implicaţi în cercetare.

Programul Great Minds 2015 este deschis studenţilor din universităţile ţărilor din Europa Centrală şi de Est, fiind bazat pe competiţie. Vor fi selectaţi studenţi care prin aplicaţiile trimise dovedesc idei inovatoare care ar putea genera proiecte concrete. Stagiile de cercetare sunt de 3-6 luni. Studenţii sunt selectaţi şi propuşi de cadrele didactice cu care lucrează în cercetare ştiinţifică. Domeniile de interes (în care studenţii trebuie să activeze în facultăţile lor) sunt: Computer Science, Electrical Engineering, Physics, Software Engineering, Industrial Engineering sau Service Science. Studenţii trebuie să aleagă din trei domenii de cercetare oferite (şi descrise) de organizatori. Studenţii selectaţi primesc de la IBM finanţare pentru cheltuieli de transport şi cazare + întreţinere în Zurich sau în Dublin.

Studenţii doritori sunt rugaţi să ia legătura cu cadrul didactic cu care lucrează pentru a afla detaliile şi condiţiile de participare.

Acte necesare:

• CV;
  • position paper;
  • recomandare.

Actele trebuie trimise spre verificare (în format electronic) până la data de 15 februarie pe adresa: motogna@cs.ubbcluj.ro.

Mai multe detalii sunt disponibile la adresa: http://www.zurich.ibm.com/greatminds/.