Facultatea de Matematică şi Informatică găzduieşte marea finală a Olimpiadei Naţională de Informatică pentru Studenţi, ediţia 2016

ONIS 2016Departamentul de Informatică din cadrul Facultăţii de Matematică şi Informatică găzduieşte în perioada 23-25 septembrie 2016, a 3-a ediţie a Finalei Naţionale a ONIS (Olimpiada Naţională de Informatică pentru Studenţi), la care participă studenţi din Cluj-Napoca, Bucureşti, Iaşi, Timişoara, Craiova şi Târgu-Mureş.

Olimpiada Naţională de Informatică pentru Studenţi este un concurs dedicat în principal studenţilor şi reprezintă o iniţiativă a Consorţiului Informatica Universitaria – compus din departamentele de Informatică ale Universităţii din Bucureşti, Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, Universităţii de Vest din Timişoara, respectiv Universităţii Alexandru Ioan Cuza din Iaşi.

Scopul acestui concurs este să realizeze o legătură între Olimpiada Națională de Informatică (pentru elevi) și concursul internațional de programare pentru studenți ACM-ICPC și în acest context, să stimuleze (în special) studenții din primii 3 ani (de licență), să își dezvolte o pregătire înaltă în domeniul algoritmicii și a programării cu resurse limitate. Al doilea scop al ONIS este să stimuleze pregătirea studenților pentru participarea la ACM-ICPC.

Formatul va fi similar cu cel de la ACM-ICPC – 9-12 probleme în 5 ore, studenții putând participa în echipe de 3 membri (de la aceeași universitate).

Urăm tuturor echipelor participante în marea finală ONIS 2016 mult succes!