Facultatea de Matematică şi Informatică anunţă lansarea unui curs deschis de: Introducere în SAP ABAP

Facultatea de Matematică şi Informatică din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai Cluj-Napoca anunţă lansarea unui curs deschis (open course) de:

Introducere în SAP ABAP

Limbajul de programare ABAP

SAP ABAP (Advanced Business Application Programming) este un limbaj de programare dezvoltat de compania SAP, folosit pentru dezvoltarea aplicațiilor din domeniul business și financiar.

Ce oferă cursul?

Obiectivele acestui curs ţintesc familiarizarea participanților cu conceptele tehnice de bază SAP ABAP pentru a putea crea şi dezvolta aplicații proprii, dar și pentru a înțelege structura aplicațiilor SAP. Modul de lucru este unul de tip „hands on”, îmbinând teoria cu exerciții practice. Cursanţii vor avea acces la sistemul SAP, pe toata perioada de desfăşurare a cursului.

În urma participării şi finalizării cursului, participanții vor beneficia de un atestat de participare eliberat de Universitatea Babeş-Bolyai Cluj-Napoca.

Acest curs în format deschis reprezintă o alternativă a cursului Introducere în Sisteme ERP predat studenților de la linia germană a specializării Informatică de la Facultatea de Matematică și Informatică.

Detalii curs

Acest modul se întinde pe durata a 20 de săptămâni (3 ore pe săptămână).
Cursul va fi susţinut de specialişti ai Departamentului de Informatică din UBB
Data începerii cursului: 5 martie 2019
Numarul de locuri disponibile: 25. Cursul se poate realiza cu minim 20 de cursanti admisi.
Program săptămânal: în fiecare marți de la 18:00 la 21:00, timp de 20 de săptămâni.

Costul modulului este de 2800 RON. Plata taxei de școlarizare se poate face în două rate (a câte 1400 lei): prima rată până la data de 4 martie 2019, iar a doua rată până cel mai târziu la data de 20 mai 2019.

Audiența

Cursul se adresează în primul rând persoanelor cu background tehnic de informatică care doresc să învețe un limbaj de programare aparte, fapt care le va oferi un atu important pe piața IT&C din Cluj-Napoca. Din ce în ce mai multe companii folosesc tehnologia SAP și sunt în căutarea unor angajați bine instruiți.

Mai mult, cursul se adresează și consultanților funcționali SAP care doresc să înțeleagă mai bine procesele tehnice de dezvoltare ale aplicațiilor SAP.

Dotări şi cunoştinţe necesare

Laptop personal (preferabil, dar nu obligatoriu).
Cunoștințe de limba engleză.
Experiența în orice alt limbaj de programare este un plus.

Procedura de înscriere

Pasul 1. Completarea on-line a formularului de preînscriere pe pagina universităţii: https://academicinfo.ubbcluj.ro/admitere/ (exemplu completare formular preinscriere)
Pasul 2. Transmiterea CV-ului în format electronic la adresa: sap-ubb@cs.ubbcluj.ro. Prin trimiterea e-mailului, candidații sunt de acord cu afișarea numelui lor pe pagina facultății în vederea programării la interviu.
Pasul 3. Selectarea candidaţilor pe baza unui scurt interviu de cunoaștere/interes
Pasul 4. Plata taxei de şcolarizare. Plata taxei de școlarizare pentru programul de SAP ABAP se poate face în zilele de 28 februarie și 4 martie 2019 între orele 9.00-18.00 la Secretariatul Facultății de Matematică și Informatică, str. M. Kogălniceanu, nr. 1, etaj I, sala 143.

Calendarul admiterii

Înscrierile pentru curs se prelungesc până în data de 25 februarie 2019. Interviurile vor avea loc în data de 26 si 27 februarie 2019, după amiaza.

30 ianuarie 2019 – 21 februarie 2019: Completarea formularului de preînscrierea și trimiterea CV-ului prin e-mail
22 februarie 2019 – 27 februarie 2019: Desfăşurarea interviurilor

2. Definirea claselor
  3. Implementarea claselor
12 Recapitulare si concluzii
13 Examen: Examenul constă în implementarea și prezentarea unui proiect practic, unde se vor aplica toate conceptele prezentate pe parcursul cursului.