Dr. Ciprian Demeter, Indiana University, Bloomington (USA): Decouplings and applications

demeter-ciprianFacultatea de Matematică şi Informatică vă invită joi, 1 octombrie 2015, ora 12:00, în sala pi din clădirea Mathematicum la conferinţa invitată cu titlul:

Decouplings and applications

Speaker

Dr. Ciprian Demeter, Indiana University, Bloomington (USA)

Abstract

I will present a Fourier analytic method that Bourgain and I introduced in 2014 and which has a wide spectrum of applications to PDEs, exponential sums and the theory of systems of Diophantine equations.

Conferinţa invitată va avea loc în cadrul seminarului de cercetare de Mecanică şi Astronomie.

Ciprian Demeter a fost student al Facultăţii de Matematică şi Informatică, Univ. Babeş-Bolyai, între anii 1994-1999, iar din anul 2011 este Assoc. Prof. la Indiana Univ., Bloomington (USA). De asemenea, autorul a fost Assistant Prof. University of California, Los Angeles (2004-2007) şi membru al Institute for Advanced Study, Princeton (2007-2008). Împreună cu J. Bourgain a publicat recent o lucrare în Annals of Mathematics (2015) şi este coautor al unor lucrări apărute în Trans. Amer. Math., Duke Math. J., revista Math. Iberoamericana, lucrări scrise în colaborare cu Terence Tao.