Domeniul de ştiinţă Matematică din UBB prezent şi în QS World University Rankings by Subject – 2014

MatematicaUniversitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca este clasată, prin domeniul MATEMATICĂ, pe locurile 251-300 în Clasamentul Internaţional al Universităţilor pe Specializări realizat de QS.

Ediţia 2014 a QS World University Rankings by Subject (Clasamentul Internaţional al Universităţilor pe Specializări realizat de QS) a analizat aproape 3000 de universităţi şi a inclus în clasament 689 de instituţii de învăţământ superior.

Alături de domeniul Matematică, domeniul Limbi Moderne din Universitatea Babeş-Bolyai este clasat în intervalul 301-400.

Reamintim succesul obţinut la sfârşitul anului trecut de domeniul Matematică din universitatea noastră, odată cu plasarea acestuia pe poziţia 101-150 în cadrul topului Shanghai pe domeniul matematică al universităţilor lumii.