Doamna consul Judith Urban de la Consulatul German din Sibiu, în vizită la UBB, cu ocazia lansării programului de studiu Informatică în limba germană

Vineri, 27 iunie 2014, doamna consul Judith Urban, de la Consulatul Republicii Federale Germane din Sibiu, a vizitat Facultatea de Matematică şi Informatică a Universităţii Babeş-Bolyai, cu ocazia înfiinţării primului program de studiu de Informatică – Linia germană, nivel licenţă. La această întrevedere au participat şi reprezentanţi ai firmelor care sponsorizează această linie de studiu, domnul Bernd-Otto Hörmann (MHP Consulting Romania SRL, Porsche AG) şi doamna Diana Stănese (EBS Romania S.A.). Din partea facultăţii au fost prezente doamna prodecan conf. dr. Simona Motogna, doamna prodecan conf. dr. Judit Robu şi doamna conf. dr. Hannelore Lisei, iar din partea Direcţiei Comunicare şi Relaţii Publice, în calitate de purtător de cuvânt al Universităţii Babeş-Bolyai, a luat parte domnul lector univ. dr. Paul Fărcaş.

Principalele subiecte de dezbatere ale acestei întâlniri au fost:

• regulamentul de organizare şi desfăşurare a admiterii la această linie de studiu, care se adresează absolvenţilor de liceu cu diplomă de bacalaureat, cunoscători ai limbii germane;
  • posibilităţile de colaborare cu specialişti din domeniu de la universităţi din Germania;
  • avantajele studenţilor, care studiază la această secţie: mobilităţi de studiu şi practică ale studenţilor în Germania, posibilitatea de a efectua practică la firme IT germane din Cluj, burse de studiu finanţate de către firmele cu care facultatea a încheiat contract de sponsorizare; de asemenea, absolvenţii acestei secţii beneficiază de posibilitatea unei cariere în cadrul firmelor partenere (MHP Consulting Romania SRL, Porsche AG, EBS Romania S.A.), sau alte firme IT, la care se solicită cunoaşterea limbii germane.

Doamna consul Judith Urban şi-a exprimat disponibilitatea şi sprijinul pentru desfăşurarea cu succes a activităţii acestui nou program de studiu.

Vizita doamnei consul a fost relatată pe larg şi în presă, Monitorul de Cluj şi Ziarul Făclia acordând spaţii acestui eveniment.

Detalii despre primul program de studiu nivel licenţă de Informatică, cu limba de predare germană, în cadrul Facultăţii de Matematică şi Informatică sunt disponibile la adresa https://www.cs.ubbcluj.ro/facultatea-de-matematica-si-informatica-anunta-lansarea-primului-program-de-studiu-nivel-licenta-de-informatica-cu-limba-de-predare-germana/.