Beszámoló a torockói matematika szaktáborokról

2016. április 20. és 28. között zajlottak az Erdélyi Tehetségsegítő Tanács matematika szaktáborai Torockón, a Lyceum Alapítvány Alkotóházában. Mindkét táborba az Erdélyi Magyar Matematikaverseny évfolyamonkénti első 10 helyezettjét hívtuk meg, az első táborba IX. osztályos diákokat, április 20. és 24. között, a másodikba X–XI. osztályos diákokat, április 24. és 28. között. Mindkét tábor esetén az első 10 helyezett közül néhányan nem jeleztek vissza (vagy későre jeleztek), így végül a Bolyai Csapatverseny eredményeit is beleszámítva további diákokat is meghívtunk.

Mindkét tábor egyik alapvető célkitűzése volt, hogy a diákok a hagyományos iskolai jellegű feladatmegoldáson túlmenően egy-egy témakört alaposabban megismerjenek, egy-egy problémát körüljárjanak, lehetséges általánosításokat vizsgáljanak.

ETT-torockoi-tabor-2016-1

Így a foglalkozások néhány témakör köré csoportosultak. Például a súlypont fogalmához (pontrendszerek súlypontja, sokszögek súlypontja, sokszöglapok súlypontja stb.), a Monty Hall-probléma általánosításaihoz, elemi minimax problémákhoz, diofantoszi egyenletekhez stb. A foglalkozásokat a SimpleX Egyesület tagjai, valamint a BBTE Magyar Matematika és Informatika intézetének néhány oktatója tartotta.

A második táborban a matematikadidaktika mesteri elsőéves hallgatói is részt vettek, ők szervezték meg esténként a logikai játékokhoz (Terc, Six MaKING, Happy Cube stb.) fűződő bajnokságokat, és a többi tevékenység során is aktívan részt vettek a kivitelezésben.

András Szilárd és Lukács Andor

A táborban készült fényképek megtekinthetőek a SimpleX Egyesület Facebook-oldalán: 1. album, 2. album

A tevékenység  a Nemzeti Tehetség Program NTP-HTTSZ-M-15-0003 pályázatának támogatásával zajlott. A pályázatot az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő hirdette meg.

ETT-logoKMEI-logoEET-logoMATEHETSZ-logoEMMI-logo