Beszámoló a MASCIL projekt tevékenységeiről – 2014/2015-ös tanév, I. félév

A MASCIL (Mathematics and Science for Life) projekt a 2014–2015-ös tanév I. félévében kezdett teljes kapacitással működni. Eddig nagyrészt előkészítő munkálatok zajlottak, de ebben a félévben elkezdődtek a továbbképzők, a tananyagok kipróbálása, a workshopok szervezése. Minden hónapban a projekt kijelöl egy tevékenységet, és azt több ország több iskolájában kivitelezik, majd erről nemzetközi szinten lesz videokonferencia, illetve egyéb tapasztalatcsere. A projekt elsődleges feladata a tanárok támogatása, ezért a képzések egy része az iskolákban zajlik, a tevékenységeket kisebb tanári közösségek tervezik meg, vitelezik ki és elemzik, illetve az elemzés után újratervezik.

Ezen kívül más jellegű tevékenységek is vannak, ahol a résztvevők workshopok, kísérleti foglalkozások keretén belül próbálják elsajátítani a kíváncsiságvezérelt oktatás különféle technikáit. Az első félévben 3 alkalommal volt 3–4 napos képzés, egy alkalommal Kolozsváron, egy alkalommal Csíkszeredában és egyszer Ratosnyán. Az első két alkalommal a továbbképzőre beiratkozott tanárok vettek részt a tevékenységeken, a harmadik alkalommal a didaktika mesteri hallgatói.

A műveletek sorrendjének tanításában észlelt paradoxonok

A műveletek sorrendjének tanításában észlelt paradoxonok

A „Parkoló tervezése” tevékenység tanárokkal

A „Parkoló tervezése”
tevékenység tanárokkal

Ezzel párhuzamosan a harmadéves hallgatók is megízlelhették a kíváncsiságvezérelt tevékenységeket diák- és tanárszemmel egyaránt, hiszen ők egymásnak tartottak foglalkozásokat előre kijelölt témákban. Ugyanakkor a képzésben részt vevő tanárok a saját diákjaikkal is kipróbáltak több tananyagot, több foglalkozást. Csíkszeredában, a Nagy István Művészeti Líceumban III. osztálytól kezdődően egészen a XI. osztályosokig több osztály vesz részt különféle projektekben, amelyek a MASCIL tevékenységéhez kötődnek. Egy ilyen tevékenység volt például a Parkolóház tervezése, amelyet több osztályban kipróbáltak a kollégák, és az itt szerzett tapasztalatok alapján három más országbeli kollégával írtunk egy rövid beszámolót. Szintén Csíkszeredában, a Liviu Rebreanu Általános Iskolában több tevékenység is zajlott. Az egyik során V. osztályos diákok tartottak matekórát a negyedikes társaiknak (és persze a hat meghívott tanárnak és saját tanárnőjüknek).

Számelméleti alapfogalmak tanítása építőkockákkal

Számelméleti alapfogalmak tanítása építőkockákkal

A másik tevékenység egy mikroprojekt, amelynek során egy közbeszerzési pályázat elnyeréséhez szükséges árajánlatot kellett elkészíteniük a VIII-os gyerekeknek. Természetesen ez utóbbi csattanója az volt, hogy egy építészmérnök elemezte, pontozta, véleményezte a diákok munkáját. A projekt formális tevékenységeitől függetlenül, de a tananyag-fejlesztési részéhez szervesen kapcsolódva Csender Zsuzsánna tanárnő Kápolnásfaluban az általános iskolai diákok számára több matematikai terepgyakorlatot szervezett, amelyeket sikeresen épített be a matematika órákba.

A terepgyakorlatok között volt egy látogatás az asztalosműhelyben, ahol a gyerekek a rakott ajtóhoz szükséges darabkákat tervezhették meg, egy földméréses tevékenység, ahol a diákok geodéziai méréseket végeztek, egy banki látogatás a kamatok és hitelkonstrukciók megértéséhez, egy üzleti látogatás a tudatosabb vásárlás támogatásának érdekében, illetve egy könyvtári látogatás, amelynek keretén belül a gyerekek régi magyar mértékegységek után kutattak különböző régi szövegekben (mesékben, irodalmi szövegekben).

Mindezen tevékenységek egyik kifejezett célja megértetni diákokkal és tanárokkal egyaránt, hogy a matematika valóban nem valami távoli érthetetlenség, hanem gyakran sokkal konkrétabb, mint gondolnánk. Tevékenységeink a következő félévben is folytatódnak, ugyanis a projektbe bevont tanárok számát szeretnénk 150-re emelni. Érdeklődő tanárok jelentkezhetnek a képzésekre az alábbi címen található előiratkozási űrlap kitöltésével is.

dr. András Szilárd egyetemi docens
a SimpleX Egyesület elnöke, a MASCIL projekt romániai koordinátora

Számelméleti fogalmak tanítása rácsok segítségével

Számelméleti fogalmak tanítása rácsok segítségével

A Bolyai-Gerwien tétel bizonyítása általános iskolában

A Bolyai-Gerwien tétel bizonyítása általános iskolában